Миколаївщина славиться своїми літературними талантами. Творчість наших поетів, прозаїків, публіцистів відома не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Ім’я Еміля Январьова знайоме кожному миколаївцю. Він залишив нам у спадок не лише поетичні збірки, публікації в пресі, а й сценарії до документальних фільмів, авторські програми на телебаченні, п’єси та пісні на його вірші.

 

ЯНВАРЬОВ ЕМІЛЬ ІЗРАЇЛЬОВИЧ,  український російськомовний поет, журналіст, громадський діяч. Народився 30 січня 1931 року в Миколаєві. Закінчив Миколаївський педагогічний інститут (1952) і Літературний інститут ім. О. М. Горького в Москві (1953). Перші вірші були надруковані в миколаївських газетах «Південна правда» і «Бузька зоря» під справжнім прізвищем Шемберг. З 1955 року постійно друкувався в збірниках «День поезии», в журналах «Юность» і «Радуга». У співавторстві з М. Владимова написав драму «Это было в Николаеве» (1960). Перша збірка віршів вийшла в 1967 році під назвою «Переправа». Поета-початківця і його перші кроки в поезії благословили відомі поети - наші земляки - Марк Лисянський і Леонід Вишеславський. Високо оцінили вірші Январьов Микола Ушаков і Борис Слуцький. У 1969 році він був прийнятий до Спілки письменників України.

Автор 16 книг прекрасних віршів про рідний край, про місто Миколаїв, про час, про людей, що живуть в Україні. Январьов написав безліч статей в рубриці «Журнальный столик» в газеті «Вечерний Николаев»,  які в 2010 році вийшли окремою книжкою з такою ж назвою. Уже після смерті поета вийшла книга «Подлинник», в якій зібрані його останні твори. У 2009 році вдова поета Л.П. Костюк і головний редактор газети «Вечерний Николаев», поет Ю.В. Пучков підготували і видали збірку «Избранное» з кращими творами, опублікованими в раніше виданих книжках, і близько десяти віршів, які не публікувалися.

Е.І. Январьов вів велику громадську, культурно-освітню роботу, виступав з публіцистичними міркуваннями і літературними есе на сторінках газет і журналів. З 1994 року вів популярну телепередачу «Поле зору» на обласному телебаченні. Він один з авторів енциклопедичного словника «Николаевцы». Поет - автор слів знаменитої пісні про корабелів «Корабельная сторона». У співавторстві з Б. Аровим були створені сценарії документальних фільмів «До свиданья, корабли», «Незримый пассажир».

Лауреат Всеукраїнської літературної премії ім. М. Ушакова (1999) за книгу віршів «Документ», обласної комсомольської премії ім. О. Гмирьова, Почесний громадянин міста Миколаїв (1999), Городянин року (1997).

Помер 5 жовтня 2005 року. У Миколаєві в 2009 році на будинку по вулиці Шевченка, де жив поет, встановлено меморіальну дошку (автор І. Булавицький). Ім'ям поета названо вулицю в Миколаєві.

Читачі бібліотеки можуть взяти книги поета, ознайомитися у Літературному музеї з багатьма експонатами, які передала жінка поета Людмила Павлівна Костюк, та скульптурним погруддям Е.І. Январьова (автор Ю.А.Макушін)  та ін.

Вечір пам'яті поета Еміля Январьов в Центральній міській бібліотеці ім.М.Л. Кропивницького (2016 р.)

Флешбук-акція «Еміль Январьов: більше ніж поет» у Фейсбук

Аудіоматеріали про Еміля Январьова на аудіоблозі «Звуковий силует Миколаєва»

Інтерактивний постер

   

 

Фільм Миколаївського обласного телебачення «Эмиль Январев»: 

 

 

© 2020-2021 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору