Топоров Адріан Митрофанович народився 5 вересня 1891 року в с. Стойло (зараз Бєлгородська область Російської Федерації). Після закінчення церковнопарафіяльної школи працював учителем у школах Курської губернії. У 1912 році виїхав у Сибір, де вчителював протягом 20 років. У 1920 році в алтайському селі Верх-Жиліно організував комуну «Травневий ранок», створив школу, бібліотеку, народний театр, краєзнавчий музей, хор та оркестр. Серед його учнів були батьки космонавта Германа Титова.

Здійснив унікальний експеримент селянської критики художньої літератури, узагальнений у книзі «Селяни про письменників» (1930). Топоров читав комунарам «Травневого ранку» твори зарубіжних и радянських письменників. Їх обговорювали, про них сперечались. На підставі цього матеріалу й була написана книга, яка отримала високу оцінку М. Горького, М. Рубакіна і витримала 6 видань. Ім’я її автора стало відомим в СРСР і за його кордонами (США, Австралія, Швейцарія, Польща тощо).

У 1937 році Топорова заарештовано за брехливим звинуваченням, відбував покарання у виправно-трудових таборах ГУЛАГа, був у засланні в Татарії та в Казахстані. Реабілітований у 1958 році.

З 1949 року А. М. Топоров жив у Миколаєві. Цей період часу виявився найбільш плідним у його житті. Він продовжував займатися літературною, громадською та краєзнавчою діяльністю, написав декілька книжок, підручників та багато статей для преси. Автор книг «Воспоминания» (1970), «Я – учитель» (1980), «Мозаика: из жизни писателей, художников, композиторов, артистов, ученых» (1985), «Мозаика-2: из жизни властителей, полководцев, государственных и общественных деятеле» (2020).

У 1980 році А. М. Топоров був прийнятий до Спілки письменників СРСР.

У 1988 році Центральна студія документальних фільмів (Москва) зняла документальний фільм у 4-х частинах «Майская коммуна» про історію селянської сільськогосподарської комуни «Травневий ранок».

Помер А. М. Топоров 23 липня 1984 року. 9 жовтня 2009 в Миколаєві на домі, де жив А.М. Топоров, була відкрита меморіальна дошка.

А.М. Топоров  

Ігор Топоров про свого діда А.М.Топорова:

© 2020-2021 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору