Мозолевський Борис Миколайович народився 4 лютого 1936 року в с. Миколаївці Веселинівського району  Миколаївської області в сім’ї колгоспника. Після середньої школи навчався в авіаційному училищі, деякий час служив в авіації.

Після демобілізації переїхав до Києва, де протягом майже 10-ти років працював кочегаром. Без відриву від роботи з 1958 року заочно навчався на історико-філософському факультеті Київського університету. Після закінчення університету працював з 1965 до 1968 року редактором у київському видавництві «Наукова думка»і, редагуючи видання археологічної тематики. В цей час ближче знайомиться з археологією, а в одній з експедицій – з видатним українським археологом О.І. Тереножкіним. Це знайомство на довгі роки пов’язало Б. Мозолевського з археологією.

В 1969-1970 роках бере участь в експедиції, яка дослідила Гайманову могилу. В 1971 році експедиція під керівництвом Б. Мозолевського під час археологічних досліджень Товстої могили робить сенсаційну знахідку – багате скіфське поховання, серед скарбів якого Пектораль з Товстої могили. Золоту скіфську пектораль нарівні зі скарбами Тутанхамона вважають головною археологічною знахідкою ХХ століття. Цього ж року Б. Мозолевський стає молодшим науковим співробітником Інституту археології АН УРСР. У 1980 році захищає кандидатську дисертацію. 3 1986 року працює завідувачем відділу, потім — сектора скіфської археології інституту археології АН УРСР аж до кінця життя.

Окрім наукових праць, залишив у спадок значний поетичний доробок. Ще в школі проявився його поетичний талант, в Києві він продовжив писати вірші. Перші збірки поета вийшли російською мовою: «Начало марта» (1963), «Шиповник» (1963), «Зарево» (1971). Пізніше книги виходять тільки українською мовою: «Червоне вітрило» (1976), «Веретено» (1980) та інші.

Підсумком багаторічних наукових досліджень Б. Мозолевського, археологічних розкопок стала щедро ілюстрована і оздоблена майстерно виконаними золотими прикрасами із скіфських могил, а також урізноманітнена віршами поета книга «Скіфський степ» (1983).

Членом спілки письменників став у 1971 р.

В 1993 р. був удостоєний пам’ятного диплома «Золотий скіф» Інституту археології АН України і Ради Київської академії Євробізнесу.

 

© 2020-2021 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору