«Берегиня символів» - таку назву має персональна виставка вишивальниці Жанни Семененко-Руських, яка розпочала свою роботу 16 травня у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького.

Кожна нація має свій традиційний одяг. Для українців таким одягом є вишита сорочка, яка називається – вишиванка.  Історія вишиванки сягає корінням углиб століть. Наша  національна символіка сформувалася під впливом інших народів і увібрала художні елементи різних культур, але при цьому зберегла свою самобутність.

Вишивки мають деяку схожість між собою. Орнаменти, які використовувалися для їх прикрашання, розділяють на декілька видів:

  • геометричний орнамент (лінії, ромби, трикутники, хрести та інші фігури);
  • рослинний орнамент (квіти, листя, гілки, дерева);
  • тваринний орнамент (зображення різних тварин, птахів, риб).

Багато орнаментальних символів, що використовуються для оздоблення, своїм корінням сягають сивої давнини: сварга, хрест, ромб, коло, трикутник, алатир, безкінечник, дерево-життя тощо.

 «Дуже раді, що ви знаходите час прийти та подивитися, надихнутися й відчути неймовірну енергію, яка йде від творів майстринь, які ми експонуємо в нашій бібліотеці. Я з радістю повідомляю, що це вже восьма виставка в нашій бібліотеці з циклу «Берегині України». Цього разу у нас «Берегиня символів». Цю виставку ми присвячуємо Дню вишиванки», - зазначила директорка Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького Інга Хоржевська, відкриваючи експозицію.

 Для персональної виставки «Берегиня символів» Жанна Семененко-Руських підготувала роботи - вишиванки й рушники створені як самою майстринею, так і її кращими ученицями. За основу авторських візерунків, що оздоблюють вироби, взято старовинні символи-обереги та методи їхнього компонування. Це надає роботам особливої винятковості.

«В особливих місцях робилися узори. Особливо руки. Хатня робота робилася в основному руками. Оберігалася ця частина. Низ обов`язково захищався, бо то найбільш оберегова смуга», - поділилася Жанна Семененко – Руських специфікою розміщення узорів на жіночому одягу.

Авторські роботи пані Жанни експонуються на міжнародних та Всеукраїнських фестивалях, акціях, ярмарках й семінарах. За вагомий особистий внесок у розвиток української культури та високий професіоналізм у 2019 році майстриню була номіновано на премію імені Катерини Білокур. Але головним здобутком вишивальниці є виховання цілої плеяди талановитих учнів, які гідно продовжують творчий шлях майстрині.

Жанна Семененко-Руських народилася 1947 року в м. Первомайськ Миколаївської області. Після закінчення в 1971 році філологічного факультету Одеського державного університету ім. І. Мечнікова працювала кореспондентом, а згодом – завідуючою відділом Первомайської міськрайонної газети «Прибузький вісник». У своїх публікаціях багато уваги приділяла культурі рідного краю, звичаям і обрядам. Це надихнуло її на заняття вишивкою, а також до дослідження автентичної орнаментики регіону Побужжя-Посинюшшя. Так було створено першу авторську колекцію рушників «Узори рідного краю». Протягом багаторічної дослідницької роботи майстриня розробила каталог-посібник «Мій вишиваний край Побужжя-Посинюшшя», до якого увійшов матеріал на основі старовинних вишиваних зразків районів Миколаївщини та Кіровоградщини. У 2014 році Жанна Семенівна розробила ексклюзивну колекцію авторських вишиваних робіт «Символи та барви Трипільського степу».

З 2018 року очолює Миколаївський обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. У цей період розпочалася реалізація двох нових творчих проєктів-марафонів «Сорочку мати вишила мені» й «І на тім рушникові», до яких було залучено понад 100 вишивальниць-аматорок.

 

© 2020-2023 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору