«Місто Миколаїв, місто-герой демонструє всій країні, світові любов до рідного слова. І дуже добре, що ми зміцнюємо цю важливу творчу парадигму на прикладі одного з найвідоміших міст», - Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь побував у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького.
Сьогодні четверта річниця, коли набув чинності Закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Але 24 лютого 2022 року змінило, перевернуло світогляд переважної більшості громадян України. Вже нікого не треба переконувати у тому, наскільки важливим є використання державної мови. Про це у суботу говорив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь з учасниками двох груп Безкоштовних курсів української мови (викладачка-волонтерка Світлана Божко) у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького.
«Це наш мовний фронт. Мова є мірилом «свій – чужий». Це елемент нашої культури, свободи та ідентичності. Тому так різко й так чутливо ми реагуємо на порушення наших мовних прав і вимагаємо, щоб в усіх сферах суспільного життя по всій території України ми чули українську мову. Нас забезпечували чи то у супермаркеті, чи на офіційних телеграм-каналах, органах державної влади українською мовою.
Для цього з моєї ініціативи, як Уповноваженого із захисту державної мови працює пів тисячі мовних курсів. Частина з них функціонує на теренах рідної Миколаївщини», - зазначає Тарас Кремінь.
Базою для поширення й популяризації мовного середовища стала й Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького. Мовні клуби й курси з української мови набули у нашій та бібліотеках-філіях неабиякої популярності. Вони об`єднали як мешканців Миколаєва, так й вимушено переміщених громадян. Серед них звичайно є ті, хто вже раніше спілкувався рідною мовою та вдосконалює знання й люди, які лише починають спілкуватися українською мовою, вчать своїх дітей застосовувати її у побуті.
«Учасники мовних курсів мають чудову нагоду дізнатися історію нашого рідного міста, його культуру і традиції, видатних постатей, які творили Миколаїв. Особливо мені приємно, що серед тем, які лунають на засіданнях мовних клубів у Центральній міській бібліотеці та бібліотеках-філіях – творчість мого батька, відомого українського поета, Шевченківського лауреата Дмитра Кременя», - акцентує Уповноважений із захисту державної мови.
Також важливим компонентом ефективної реалізації мовної політики в регіоні звичайно є мовні програми. Так, за ініціативи Тараса Кременя, вже затверджено обласну мовну програму. Її реалізацію підкріплено відповідним фінансовим ресурсом, наголошує Тарас Кремінь. Так само й міською владою спільно із депутатським корпусом розроблено аналогічну програму.
«Тому ми маємо сьогодні тільки в Миколаєві кілька десятків таких мовних курсів, які працюють при Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького, бібліотеках-філіях, закладах освіти. Й за сприяння громадських організацій ця мережа стає розгалуженою. Коли ми бачимо висхідну статистику спілкування українців державною мовою за 70%-80%, радіємо від того, що вперше за роки Незалежності повертаємо українську мову додому. Дякуючи нашим мужнім хлопцям та дівчатам зі Збройних Сил України відвойовуємо наші території й на топонімічному фронті перейменування населених пунктів, вулиць, площ іменами наших славетних Героїв, батьків української нації. Це теж один з важливих елементів нашої історії та захисту української мови», - підкреслює Тарас Кремінь.
Сюди ж варто додати заборону на ввезення російськомовних книжок до України, витіснення мови окупантів з нашого освітнього середовища, системне та невідворотне покарання порушників мовного закону.
Відповідно до рішення Конституційного суду про конституційність мовного закону, нагадує Тарас Кремінь, чітко визначено, що будь-яка загроза українській мові дорівнює загрозі національній безпеці.
«Місто Миколаїв, місто – герой демонструє всій країні, світові любов до рідного слова. І дуже добре, що ми зміцнюємо цю важливу творчу парадигму на прикладі одного з найвідоміших міст. Хочу вірити, що цього року ми досягнемо іще більших результатів. Нам своє робити. Початок навчального року, відновлення роботи зруйнованих російськими ракетами миколаївських університетів, збільшення української мови в інших закладах – лікарнях, магазинах, банках, громадському транспорті й на вулицях Миколаєва у тому числі», - говорить Уповноважений із захисту державної мови.
![]() |
![]() |
![]() |