В Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького завдяки майстриням культурно-мистецької асоціації «Арт-спокуса» та її керівниці Валентині Кривцовій з`явилась стала традиція щомісяця проводити майстер-класи з вивчення й виготовлення традиційної, оберегової ляльки-мотанки.
Не став винятком і останній осінній місяць. В сьоме наші постійні читачки, відвідувачки виготовляли ляльку-травницю. А допомагала їм в цьому талановита тренерка, майстриня «Арт-спокуси» Анна Сальник.
Вибір саме такої ляльки цієї пори року, говорить керівниця культурно-мистецької асоціації «Арт-спокуса» Валентина Кривцова, невипадковий. Сповнена запашними, лікарськими травами лялька-мотанка «травниця» є оберегом на здоров`я та гарний сон.
«Вона наповнювалася саме травами лікарськими. Це і м`ята, і лаванда, і чебрець, пижма, ромашка, липа. Для чого? Для того, щоб така лялька випромінювала аромат корисний для легенів, для міцного здоров`я. підвищення імунітету. Цей різновид ляльки давали бавитись дітям. Коли дитина хворіла – нежить, або іще щось з легенями, давали таку ляльку бавитись. Дитина м`яла в ручках цю ляльку. Тим самим дихала цими травами», - зазначає Валентина Кривцова.
Тренерка-майстриня культурно-мистецької асоціації «Арт-спокуса» Анна Сальник не вперше виступає у цій якості під час творчих занять у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького. Протягом останніх чотирьох років жінка займається відродженням традиційних українських ремесел. Хоча цілком мистецтву вона себе присвятила іще вісім років тому.
«Але в мене були не традиційні ремесла, а сучасні. Це фото зони з ізолону, великі квіти. Ось з цього я почала займатися. А тоді вже для себе взяла до уваги, що треба ж відроджувати те, що наші бабусі робили, теж освоїти. І почала вишивати, робити ляльки-мотанки, традиційні ремесла використовувати, вивчати. По правді, тут я мов вдома. Тут завжди мені раді. І тут така гарна атмосфера. Тому я люблю цю бібліотеку», - зізнається з посмішкою на обличчі Анна Сальник.
Відповідно на майстер-класах тренерки комфортно себе почувають і постійні відвідувачки. Серед них волонтерки та подруги Алевтина Асташкіна і Вікторія Ополінська
«Це ми відроджуємо українські традиції. Пізнаємо щось нове про види ляльок-мотанок. Бо я, наприклад, не знала, що є подорожниця, круп`яничка, травниця. Для мене мотанка була просто обереговою лялькою і все. А до різних подій можна зробити ляльку з якимсь змістом. Поки у мене є тільки те, що зробила на майстер-класах. Але ми з дівчатами вже знаємо, як робити їх і хочемо зорганізуватись. Зробити собі якісь вечорниці, зібратися і намотати ляльок для наших захисників», - ділиться Алевтина Асташкіна.
«Це жіноча енергія. Те, що ми робимо своїми руками. Це ми вкладаємо свою енергію. Потім несемо її додому. А додому – це берегиня. Вона охороняє нас. Я вдома зробила, але правда одну ляльку, і я її подарувала, сестрі передала. Вона поїхала до Канади. Подорожниця. І сестрі ще подарувала. Так, після майстер-класу ще була натхнення і я її зробила», - говорить Вікторія Ополінська.
Зовсім скоро на жінок чекає іще одна творча зустріч з Анною Сальник. В рамках святкового майстер-класу вони виготовлятимуть різдвяні віночки.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Більше фото тут