Центральна міська бібліотека (ЦМБ) ім. М.Л. Кропивницького Централізованої бібліотечної системи для дорослих (ЦБС) м. Миколаєва – один із найкрупніших загальнодоступних закладів культури, значний інформаційний, соціокультурний, дозвіллєвий центр міста, який у якості адміністративно-методичного центру об’єднує 22 бібліотеки і 4 бібліотечних пункти.

Директор Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького - Хоржевська Інга Едуардівна. Заслужений журналіст України (2009). Член НСЖУ (2002). Співзасновник благодійного фонду «Фонд Андрія Антонюка». Голова громадської ради Центральної міської бібліотеки ім. М. Л. Кропивницького (2016-2021). Має звання «Городянин року» в номінації «Засоби масової інформації» за загально­міською програмою «Людина року. Городянин року» (2005).

Щорічно бібліотеки Централізованої бібліотечної системи для дорослих обслуговують понад 85000 жителів міста, в т. ч. Центральна бібліотека обслуговує понад 20000 користувачів, щодня її відвідують від 300 до 500 чоловік.

Документальний фонд бібліотек ЦБС складає близько 550000 прим., з них в Центральній бібліотеці – понад 120000 прим., в т. ч. 4000 рідкісних і цінних видань XIX-XX ст., близько 300 назв періодичних видань, фонд краєзнавчих видань, аудіокниг, низка унікальних для миколаївського регіону книжкових колекцій.

Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького проводить значну роботу з популяризації книги та читання, збереження локальної культури, позиціонує себе як бібліотека громадянської дії, є «третім місцем» в міському просторі, міським центром неформальної освіти дорослих, надає широкий асортимент послуг для користувачів. Серед соціокультурних заходів вагомого змісту набули дві щорічних події – виставка місцевих видавництв «Миколаївська книга» та Миколаївські міські екологічні читання «Збережемо для нащадків», які проходять за підтримки Миколаївської облдержадміністраціїМиколаївської міської ради.

Серед відвідувачів бібліотеки – представники різних соціальних категорій і груп міської громади: службовці, робітники, підприємці, представники органів місцевого самоврядування, національних культурних товариств, учні, студенти, пенсіонери, безробітні. В останні роки з’явились нові цільові аудиторії – представники громадських організацій, люди з інвалідністю, військовослужбовці, внутрішньо переміщені особи, технічна, наукова інтелігенція тощо.

Для користувачів бібліотеки створено комфортні зали обслуговування. Приміщення пристосовані для читання літератури, спілкування, навчання та відпочинку городян. Функціонують читальний зал, абонементи, інтернет-центр, зона Wi-Fi, рекреаційна зона; віртуально-довідкова служба, електронний читальний зал, зал електронної періодики, сенсотека, коворкінг-простір тощо. Діють художньо-експозиційна зона, Літературний музей на Потьомкінській, Літературно-музична вітальня на Потьомкінській, літній читальний зал. Центральна бібліотека та її філіали активно популяризують книгу та читання різними формами та методами, в практичній діяльності застосовують вуличні акції, рекламно-інформаційні кампанії, виходять поза межі своїх приміщень. Поруч з бібліотекою розташовано Літературний сквер.

За окремими функціональними напрямками ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького рухається в авангарді вітчизняних публічних бібліотек. У 1992 р. однією з перших в Україні почала комп’ютеризацію бібліотечно-бібліографічних процесів. У 1996 р. вже мала свою першу сторінку в інтернеті, в 1997 р. – власний сайт - http//niklibrary.aip.mk.ua,  а у 2004  році створено новий сайт, якому было привласнене доменне ім'я - www.niklib.com. На сьогодні реалізовано 4 програми інформатизації ЦБС, за якими всі бібліотеки-філіали комп’ютеризовані, мають інтернет-центри. Загальна кількість комп’ютерів для користувачів налічує 110 одиниць. Бібліотека має електронний каталог книг та інші бази даних власної генерації, обсяг яких складає понад 560 000 записів. ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького здійснює автоматизоване обслуговування користувачів. Сайт бібліотеки має значний інформаційний масив. Про його популярність свідчить кількість звернень, яка щороку складає в середньому понад 220 000. Центральна бібліотека та її філіали активно присутні в соціальних мережах, зокрема функціонують 44 аккаунти в Facebook, Youtube, Pinterest, Instagram  тощо.

Дотичність бібліотеки до розвитку муніципального руху в місті дала поштовх впровадженню ще однієї інновації – створенню в 1994 р. сектору аналітичного інформування органів влади. За 25 років завдання сектору трансформувались. Сьогодні головним аспектом роботи сектору є акумуляція в бібліотеках інформації про діяльність місцевих органів влади, інформування громади про роботу Миколаївської міської ради, забезпечення доступу городянам до е-голосування за проєктами Громадського бюджету.

Починаючи з 2000-х років ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького стала активно просувати себе як центр підтримки місцевих ініціатив. У 2006 р. задля розвитку громадських ініціатив в бібліотеці відкрився Центр соціальної активності та партнерства, де збираються ініціативні городяни, не байдужі до проблем міста, висувають пропозиції щодо їх вирішення, обговорюють плани розвитку Миколаєва, встановлюють нові контакти тощо. Разом з Центром бібліотека стала учасником процесу розвитку соціального партнерства в місті, співорганізатором громадських вуличних акцій, конференцій та багатьох інших подій. Спільне навчання громадській діяльності, проєктному менеджменту, інформаційним та адвокаційним кампаніям створило глибоке підґрунтя для успішної реалізації громадських ініціатив в місті та виконання декілька десятків соціально значимих проєктів, що стали корисними бібліотеці, членам громади і громаді загалом.

У 2012 р. за міською програмою «Електронне врядування та електронна демократія в місті Миколаєві на 2010-2015 роки» в бібліотеках ЦБС створено інформаційно-консультативну службу з метою забезпечення доступу до послуг е-урядування та їх популяризації серед городян – Центри обслуговування громадян (ЦОГ). Мережа бібліотечних ЦОГів надає населенню доступ до офіційної, соціально корисної інформації, сприяє е-взаємодії громадян з органами державної влади і місцевого самоврядування, навчає жителів інформаційній грамотності та навичкам користування електронними послугами.

Велика увага приділяється спеціалізації бібліотек-філіалів ЦБС, розвитку профільних напрямків обслуговування, інноваційних підрозділів та служб, створенню комфортних умов перебування. В бібліотеках діють Міський центр екологічної інформації та культури (б/ф № 2), онлайн-аудиторії для осіб з інвалідністю (б/ф №5, 1218), коворкінг-простір для спільних зустрічей, навчання і відпочинку містян «Ми – коло!» (б/ф № 12), зал болгарської літератури «Болгарське читалище» (б/ф № 16), краєзнавчо-інформаційний центр «Корабельний РАЙон» (КІЦ КРАЙ, б/ф № 18), Міжрегіональний ресурсний центр для дитячих та юнацьких організацій Корабельного району м. Миколаєва та Вітовського району Миколаївської області (б/ф № 18), історико-краєзнавчий зал мікрорайону Матвіївка (б/ф № 21), культурно-мистецька вітальня «Український світ» (б/ф №18), краєзнавча коворкінгова зона «Дерево роду і краю» (б/ф №18), курси комп’ютерної грамотності, мовні курси тощо. Бібліотеки активно трансформуються в нові організаційні моделі, демонструють потужний інноваційний потенціал. Серед них такі, що зосереджені на промоції сімейного/молодіжного читання; застосовують в роботі елементи театралізації; сприяють художньо-естетичному вихованню молоді, інформаційній підтримці культурно-мистецької спільноти; беруть активну участь в розвитку краєзнавства, збереженні локальної історії і культури. В мережі філіалів з’явились бібліотеки з унікальним «обличчям»: Морська бібліотека, Бібліотека-садиба, Бібліотека-оранжерея, Бібліокемп. Також до послуг миколаївців понад 40 клубів та гуртків за інтересами, творчих об’єднань тощо.

Центральна бібліотека активно використовує проєктний менеджмент, реалізувала близько 40 соціально орієнтованих проєктів, співпрацює з міжнародними організаціями, серед яких Європейський СоюзМіжнародний фонд «Відродження»Посольство США в Україні, Goethe-Institut в Україні тощо. У 2010-2015 рр. стала учасником програми «Бібліоміст» (міжнародна програма «Глобальні бібліотеки-Україна»).

З 2018 р. ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького є провайдером ідей міського Громадського бюджету і активним учасником реалізації проєктів. За проєктами Громадського бюджету поруч з бібліотекою благоустроєно літературний сквер, обладнано «розумну» трамвайну зупинку; за проєктом «ПроСто-Хаб» кінолекційний зал бібліотеки перетворено на відкритий міський публічний простір подій.

Протягом останніх років значна увага приділяється ревіталізації бібліотечних і прибібліотечних просторів з урахуванням засад енергоефективності та архітектурної доступності. В ЦМБ здійснено капремонт фасаду будівлі із застосуванням енергозберігаючих технологій.

Бібліотека є активним учасником міжнародних та всеукраїнських професійних заходів, переможцем фахових конкурсів, організованих Українською бібліотечною асоціацією, зокрема фотоконкурсу «Моя бібліотека» (2006), конкурсу бібліотечних ідей (2007), конкурсу «Бібліотека року» (2008), конкурсу бібліотечних сайтів (2011), конкурсу електронних каталогів на сайтах бібліотек (2013).

У 2010 р. на 76-й Генеральній асамблеї ІФЛА в м. Гетеборг (Швеція) в доповіді Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького названа в трійці найбільш інноваційних публічних бібліотек України.

За успішне впровадження концепції ЦОГів у 2013 р. бібліотека отримала перемогу на міжнародному рівні (Програма інновацій у публічних бібліотеках EIFL-PLIP, номінація «Внесок у відкритий уряд»). Нагороду вручено на Міжнародній бібліотечній конференції Next Library (м. Орхус, Данія). Напрацювання з доступу до послуг електронного урядування увійшли в щорічну «Доповідь про стан інформатизації та розвиток інформаційного суспільства в Україні за 2013 рік» Кабінету Міністрів України та ТОП-події 2013 р. у сфері електронного управління в Україні, визначені Національним центром електронного врядування.

Досвід участі ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького та бібліотек-філіалів у неформальній освіті в 2018 р. увійшов до інтерактивної мапи бібліотек світу, розробленої ІФЛА в рамках реалізації Глобальних цілей сталого розвитку.

Реалізація широкого спектру стратегічних завдань Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького сприяє тому,  що бібліотеки ЦБС для дорослих м. Миколаєва займають чільне місце у інформаційному просторі міста, набувають значного потенціалу, є гостинними до всіх відвідувачів і відкритими для спілкування, співпраці та партнерства, тому користуються заслуженою популярністю у миколаївців.

 

З історії Центральної міської бібліотеки м. Миколаєва

Бібліографічний покажчик «Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького м. Миколаєва. Шлях довжиною в 120 років»

Онлайн-стрічка часу "Бібліотека у часі і просторі"

Спецвипуск вісника «БібліоАс» до 120-річчя Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького 

Відеосюжети про бібліотеку дивись тут

 

© 2020-2025 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору