Ця книга являє собою погляд на 2022 рік очима чотирьох фотографів. Ідейним натхненником проєкту виступив начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Юрій Любаров.
«Головне, що вони побачили те життя, яке вирувало з 24 лютого по 31 грудня 2022 року. Це такий календар подій, жахливих, страшних подій в тексті та світлинах. Там люди, там події. Руйнування та прильоти. Це такий був перший рік, який багато змінив в розумінні та поглядах людей. Ось так воно й відбулось»,- зазначає ініціатор видання.
Трохи менше як рік знадобилося команді однодумців, щоб результат їх спільної праці дійшов до читача. В альбомі можна побачити світлини Сергія Кононенка, Дмитра Скороходова, Світлани Коваль та Макса «Макарени». Авторка текстів директорка Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького Інга Хоржевська. Над макетом книги працювали Ганна Уліна та Павло Усік. Коректура – Ольги Ворошилової. Консультант Сергій Карцев. Видання вийшло друком у видавництві ФОП Швець.
«Майже усі фотографи наші миколаївські, яких я знаю, вони не змогли знімати ці жахи. А я розумів, що я повинен це зробити. Тому що я працював. Я нікуди не виїжджав. Бачив ці жахіття. З перших днів починаючи, з обстрілу першого дня, у мене там є помпова станція. Ми їздили рятували. І я фільмував ці будинки, які були порушені. І так пішло. Усі казали, коли я викладав свої світлини, Сергію, це не твоє.», - згадує Сергій Кононенко.
«Фотографії свої я зберігала. Показувала у соціальних мережах. Щоб друзі з інших міст й за кордоном ділилися, розповідали, що відбувалося у Миколаєві. Що відбувається взагалі в Україні. Щоб люди пам`ятали, що боротьба триває. Допомога потрібна й особливо нашим військовим», - ділиться Світлана Коваль.
Перший наклад альбому 250 екземплярів. Їх розповсюджуватимуть бібліотеками міста-героя. Вручатимуть іноземним делегаціям та почесним гостям під час ділових зустрічей. Згодом кількість книжок збільшуватиметься.
Окрім світлин в альбомі міститься календар 2022 року від 24 лютого. За хронологією читачі дізнаватимуться про все, що відбувалося у місті кожного дня до кінця грудня: як працювали магазини та громадський транспорт, висвітлено діяльність місцевої влади та волонтерських груп, комунальних підприємств й медиків.
В ході його підготовки у пригоді стали матеріали зібрані колективом Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького в рамках реалізації інформаційного проєкту «Хроніки війни. Миколаїв». Протягом тривалого часу фахівцями здійснювався щоденний моніторинг інтернет-ресурсів для збору необхідної інформації.
Своїми спогадами під час презентації поділився співавтор альбому, хедлайнер клубу «Рок-Хата», команда якого у перший рік війни здобула Почесне звання «Зірка культури міста Миколаїв», Дмитро Скороходов. А музичний номер у його виконанні став кульмінацією зустрічі.
«З перших днів вторгнення я зрозумів, що знімати треба. Тому що це фільмування злочинів. Це хроніка війни. І якщо цього не робити, то завжди знаходиться у нашого вдареного сусіда спосіб потім переписати історію, видалити з підручників історію, показати якось по своєму. Тому фільмувати треба завжди. І я на той момент зрозумів, що мені потрібно це робити»,- говорить Дмитро Скороходов.
Завершилась презентація спільним із гуртом «Крила» виконанням пісні «Ой у лузі червона калина», яка по суті, під час війни стала для українців другим гімном.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Більше фото тут